Biuro – narzędzie walki o najlepszych

CS_02
Aranżacja biura. Zaangażuj specjalistów, oszczędź swój czas i pieniądze
6 czerwca 2018
Biuro w kamienicy – jak je urządzić
Biuro w kamienicy – jak je urządzić?
19 czerwca 2018
VLM_04

Standardowe, zwyczajne biura powoli odchodzą w niepamięć. Trend tworzenia nowoczesnych, innowacyjnych aranżacji biurowych ma swoje źródło w krajach zachodnich. Pracodawcy zdali sobie sprawę, że dobre biuro to podstawowe narzędzie umożliwiające odpowiednie wykorzystanie potencjału pracowników. Pensja, premie i pakiety pozapłacowe to nie wszystko – większość kandydatów nie podpisze umowy o pracę przed obejrzeniem nowego biura. Jakie kroki powinien podjąć pracodawca, by uczynić z niego atut w walce o najlepszych na rynku pracy?

Dobrze zaprojektowane biuro

By biuro było przyjaznym miejscem pracy, musi być funkcjonalne i mieć estetyczny wygląd. Jednym z wiodących motywów w nowoczesnym projektowaniu aranżacji biurowych jest minimalizm, oszczędność formy. Proste, geometryczne kształty tworzą czytelne, dobrze wyglądające przestrzenie. Dodatki mają sens wyłącznie, gdy pełnią konkretną funkcję lub są kluczowym elementem stylistycznym; w innym wypadku zaburzają czystość formy. Zaprojektowane w ten sposób wnętrza mają ponadczasowy charakter i wolno się starzeją. Dobrym pomysłem jest zachowanie bliźniaczych kolorów i ograniczenie się do nich. Dobór kolorów jest bardzo istotny – w strefach pracy dobrze sprawdzają się stonowane, naturalnie wyglądające barwy, z kolei strefa recepcji to miejsce, w którym można zastosować odważniejsze, bardziej efektowne zestawienia.  Warto zainwestować w strefy relaksu, gdzie pracownicy będą mogli odpocząć pomiędzy poszczególnymi zadaniami. Nie może zabraknąć pomieszczeń umożliwiających pracę projektową i zespołową – nowością są mobilne sale konferencyjne, które dzięki modułowym ściankom można ulokować w różnych miejscach w biurze.  Trzeba również zadbać o odpowiednie wyposażenie i zaplecze technologiczne.

Projekt biura

Samodzielne zaprojektowanie takiego biura jest nie tylko trudne, również ryzykowne, czasochłonne i kosztowne. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie współpraca z doświadczonym biurem projektowym. Architekci specjalizujący się w aranżacji biur mają na koncie wiele projektów z różnych branż. Wiedzą, jak zaprojektować dobre biuro firmie z branży call center, IT czy finansowej. Wieloletnia praktyka to doskonały filtr, eliminujący nietrafione rozwiązania; nawet, jeżeli są chwilowo modne i dużo się o nich mówi. Dobry architekt stawia sobie za cel zaprojektowanie praktycznego, spełniającego oczekiwania klienta biura, a nie zbudowanie efektownego portfolio, którym może się później chwalić w magazynach branżowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *