Jak dobrze zaprojektować biuro open space?

biuro
Budka telefoniczna w biurze?
8 lutego 2018
małe biuro
Jak ponownie zaaranżować biuro o małej powierzchni?
17 lutego 2018
open space

Open space to od wielu lat najpopularniejsza forma aranżacji biura. Firmy decydują się na to rozwiązanie, ponieważ ułatwia przepływ informacji, zarządzanie zespołem i integrację pracowników, a także jest ekonomiczne. Doskonale się sprawdza w wielu przypadkach, zdarza się jednak, że nieprzemyślana aranżacja takiego biura powoduje dyskomfort u pracujących w nim osób. Hałas, trudności w skupieniu się czy brak prywatności to tylko część problemów, z jakimi zmagają się osoby funkcjonujące w open space. Dlatego w przypadku tej z pozoru prostej aranżacji warto zasięgnąć rady profesjonalnych architektów i biur projektowych.

Środowisko pracy

Z badań przeprowadzonych przez prof. Jeremiego Myersona  wynika, że pracownicy potrzebują miejsca pracy zapewniającego komunikację, koncentrację i regenerację. Czy takie warunki może zapewnić open space? Oczywiście! Trzeba jedynie odpowiednio przemyśleć projekt takiego biura.

Przede wszystkim układ biurek powinien być podzielony na klastry – 2-4 biurka ustawione tak, by pracownicy byli zwróceni twarzami do siebie. W ten sposób można połączyć miejsca pracy osób z jednego działu czy tworzących wspólny projekt. To usprawni komunikację i zapewni pracownikom lepsze samopoczucie, w odróżnieniu od zwyczajowo stosowanych długich, równolegle ustawionych stołów.

Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie kilku wolnych biurek w mniej uczęszczanym miejscu, np. w kącie biura. Mogą przy nich popracować osoby rzadko przebywające w biurze lub doraźnie te, które potrzebują skupienia, gdy w klastrach jest zbyt głośno.

Pracodawca w ramach projektu aranżacji musi również zapewnić rozwiązania gwarantujące minimalizację hałasu – odseparowujące panele wygłuszające, wykładzinę dywanową czy podwieszane sufity. Należy unikać ciągów przechodnich, biegnących przez open space. Na kameralne, dłuższe spotkania warto wydzielić niewielkie pomieszczenie – w ten sposób unikniemy nadmiernego rozpraszania pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *