Jak ponownie zaaranżować biuro o małej powierzchni?

open space
Jak dobrze zaprojektować biuro open space?
13 lutego 2018
biuro
O czym nie można zapomnieć podczas projektowania biura?
20 lutego 2018
małe biuro

Zaprojektowanie wnętrza małej powierzchni biurowej to prawdziwe wyzwanie. Potrzeba wiedzy i wyobraźni, aby maksymalnie wykorzystać potencjał przestrzeni, optycznie ją powiększyć i jednocześnie wdrożyć ciekawe pomysły architektoniczne odcinające się od dotychczas istniejącej aranżacji. Małe pomieszczenia wcale nie muszą oznaczać dyskomfortu i utrudnień w pracy!

Funkcjonalne biuro

Pierwszym krokiem jest rozpoczęcie współpracy z biurem projektowym, które dokona analizy funkcjonalności przestrzeni biurowej oraz opracuje nową aranżację – w tym wypadku pomoc specjalisty jest niezbędna i z pewnością okaże się strzałem w dziesiątkę. Analiza taka polega na rozmowach z pracownikami i obserwacji ich aktywności w miejscu pracy – być może niektóre meble okażą się zbyt toporne lub mało funkcjonalne?  niefortunne umieszczenie drukarki wymusza niepotrzebny i rozpraszający innych szlak komunikacyjny? Może niektóre ścianki da się usunąć, tworząc dodatkową przestrzeń? Doświadczony architekt wie, na co zwrócić uwagę podczas obserwacji i widzi problemy, których nie dostrzegają pracownicy firmy.

Ogromne znaczenie ma ustawienie biurek. W zależności od kształtu pomieszczenia można ustawić je w postaci wyspy czy tworząc linię, trójkąt – zależy to od możliwości, jakie daje przestrzeń oraz od relacji pomiędzy poszczególnymi pracownikami. W pracy nad projektem aranżacji niewielkiej przestrzeni kluczową rolę gra kolor – takie biuro powinno mieć jasne kolory ścian i sufitu, dodatkowo należy unikać wzorzystych motywów. Sojusznikiem projektantów jest oświetlenie – panele świetlne i ciekawe lampy nie tylko ozdobią wnętrza, lecz także optycznie powiększą je. Najlepiej zrezygnować z ciężkich zasłon i firan, które zabierają miejsce. W małym lokalu sprawdzą się delikatne meble oraz nieduża ilość dekoracji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *