O czym należy pamiętać w aranżacji biura open space?

biuro
Jak urządzić funkcjonalny gabinet?
1 maja 2018
kwiaty-w-biurze
Rośliny w aranżacji wnętrza biura – jakie wybrać?
14 maja 2018
open space

Urządzanie biura na otwartej przestrzeni z jednej strony ma pomagać w swobodnym przepływie informacji i wymianie pomysłów, z drugiej zaś musi zapewnić komfort i higienę pracy. Dobrze zaprojektowane biuro powinno także gwarantować pracownikom minimalne poczucie prywatności. Nie można także zapomnieć o przepisach normujących rozwiązania architektoniczne.

Kwestie prawne

Ustawodawca wyznaczył szereg norm prawnych, jakie trzeba spełnić, aby zapewnić bezpieczeństwo w miejscu pracy.
I tak według przepisów BHP na jednego pracownika powinno przypadać ponad 2 metry kwadratowe powierzchni podłogi, niezajętej przez urządzenia techniczne. Rozporządzenie reguluje także odległości pomiędzy monitorami stawionymi między stanowiskami pracy. Kolejnym istotnym wyznacznikiem jest rozmieszczenie przedmiotów w zasięgu ręki pracownika oraz odległość monitora, która ma być nie mniejsza niż 0,4 – 0,75 metra.
Bardzo ważne jest zapewnienie swobodnego ciągu komunikacyjnego. Przepisy mówią o co najmniej 0,60 metra szerokości dla ruchu jednostronnego oraz 2 metrach dla ruchu dwustronnego.

Odpowiednie meble i oświetlenie

Open space jest bardzo specyficzne pod względem urządzania powierzchni. Po pierwsze na sporym obszarze znajduje się wiele stanowisk, po drugie przestrzeń musi być komfortowa i ergonomiczna jednocześnie. Pracownicy spędzają wiele godzin przy biurku. Istotne jest, aby mogły one być dostosowane do indywidualnych potrzeb. Warto zatem pokusić się o stoły, które mogą zostać dopasowane pod względem nachylenia blatu oraz wysokości nóg. Należy też zwrócić uwagę na funkcjonalność mebli oraz ich trwałość.

Aranżacja biura to także dobór odpowiedniego oświetlenia. Wiadomo, że naturalne światło dzienne jest najlepsze dla naszych oczu. Dlatego w miarę możliwości dobrze jest zaprojektować tak wnętrze, aby do środka wpadało jak najwięcej światła. Jednocześnie trzeba zadbać o oświetlenie sztuczne. Rozmieszczenie świetlówek powinno zapewnić równomierną jasność w każdym miejscu w biurze. Wielu pracowników korzysta też z lamp biurkowych. Ważne jest, aby światło czy to dzienne, czy sztuczne nie odbijało się w monitorze, tym samym uniemożliwiając pracę.

Prywatność

Istotnym elementem urządzania biura w open space jest rozmieszczenie ścianek działowych, które dawałyby namiastkę prywatności. Wiadomo, że każdy z pracowników ma swoje nawyki i w swoim miejscu pracy powinien się czuć swobodnie i komfortowo. Dobra aranżacja biura powinna to uwzględniać. W wielu biurach planuje się ścianki działowe pomiędzy poszczególnymi działami. Pozwala to na zachowanie swobody wymiany pomysłów wśród pracowników, a także znacząco zawęża wielkość biura.

1 Komentarz

  1. Zdecydowanie w każdym pomieszczeniu powinny znaleźć się kwiaty. Można stworzyć różne przepiękne wiązanki, nawet ze sztucznych kwiatów, a w takim miejscu od razu lepiej człowiek się czuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *