O czym pamiętać podczas projektowania wnętrz?

prelekcja wyklad
Ogólnopolski Kongres Nieruchomości Geodetic 2017 – nie mogło nas tam zabraknąć!
4 grudnia 2017
10 najczęściej popełnianych błędów przy aranżacji wnętrz
10 najczęściej popełnianych błędów przy aranżacji wnętrz
6 grudnia 2017
projetowanie-wnetrz-o-czym-pamietac

Mając przed sobą zaprojektowanie wnętrza, nie stajesz wcale przed łatwym zadaniem. Aranżacja pomieszczeń powinna być dobrze przemyślana i uwzględniać nie tylko gust i oczekiwania estetyczne, ale również funkcjonalność.

O czym pamiętać podczas projektowania wnętrz? Z całą pewnością musisz połączyć styl z potrzebami, zarówno aktualnymi, jak i przyszłymi, które Twoje pomieszczenie ma zaspokajać. W końcu, docelowa aranżacja powinna posłużyć na dłuższy czas.

Przeznaczenie pomieszczeń

Każdy lokal, niezależnie od tego, czy jest to mieszkanie czy biuro, powinien mieć pomieszczenia o określonym przeznaczeniu. Dzielić się będą na część wspólną/dzienną, na część wypoczynkową, kuchenną czy sanitarną (toalety). Są również pomieszczenia z przeznaczeniem na przechowywanie – inne dla zapasów chemicznych, inne dla zapasów spożywczych, a inne do przechowywania np. odzieży wierzchniej.

Zanim podejmiesz się dekorowania wnętrza, zacznij od podziału na poszczególne strefy i przypisz im określone funkcje.

Tło dla „obrazka”

Podobnie, jak w przypadku tworzenia obrazu, również podczas aranżowania wnętrza, musisz w pierwszej kolejności określić tło, do którego następnie dobierane będą pozostałe elementy. Wszystko powinno być ze sobą na tyle spójne (co nie znaczy, że jednolite), aby stanowiło estetyczną całość. Podłogi oraz ściany właśnie takie tło stanowią. Zwróć uwagę również na to, jakie kolory czy desenie wybierasz i zastanów się, czy nie jest ich zbyt wiele? Niektóre mogą optycznie zmniejszać przestrzeń i znacznie skomplikować dalsze czynności aranżacyjne.

Spokój umysłu

Wnętrze powinno zostać zaprojektowane w taki sposób, aby spędzanie w nim czasu było przyjemne, a funkcjonowanie w nim wygodne. Dlatego też całe wyposażenie pomieszczenia musi być ergonomiczne. Podstawową zasadą jest zachowanie kolejności, w której meblujesz pomieszczenie. Zaczynaj od największych mebli czy sprzętów, kierując się w dół, do najmniejszych. Dzięki temu masz szansę zachować odpowiednią harmonię w pomieszczeniu.

Określ styl

Ważne jest też określenie stylu, w jakim chcesz urządzić pomieszczenie. Nie wszystkie style do siebie pasują i nawet, jeżeli w równym stopniu podoba Ci się styl skandynawski i orientalny, możesz mieć trudność z dopasowaniem do siebie dodatków. Dlatego mimo, że wybór może być trudny, najlepiej jest zdecydować się na jeden kierunek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *