Projektowanie wnętrza krok po kroku

projekt wnetrz
Jak przebiega proces przygotowania aranżacji wnętrza?
20 stycznia 2018
biuro
Budka telefoniczna w biurze?
8 lutego 2018
projektowanie

Sposób zaprojektowania i wykończenia wnętrza powinien być uzależniony od wielu czynników. Pomieszczenia mogą mieć inną funkcję do spełnienia, ich użytkownicy inne zadania do wykonania, a ich właściciele mogą mieć różne upodobania.

Projektowanie wnętrz ma jednak pewne uniwersalne zasady, których warto przestrzegać. Jak wygląda projektowanie wnętrza krok po kroku?

Wyzeruj przestrzeń

Jeżeli chcesz na nowo zaprojektować już użytkowane pomieszczenie, zapewnij sobie świeży i jasny punkt widzenia. Przed przystąpieniem do projektu, musisz zobaczyć puste pomieszczenie, które będziesz aranżować. Jeśli to możliwe, wynieś z niego wszystkie meble. Jeśli nie możesz tego zrobić, pomóż sobie korzystając z programów do projektowania wnętrz. Tam stworzysz plan pomieszczenia, na którym możesz umieszczać poszczególne elementy w odpowiedniej skali.

Ustal priorytety

Kolejnym ważnym wskaźnikiem jest określenie celu, jaki Twoje pomieszczenie ma spełniać. Zastanów się komu i do czego ma służyć przede wszystkim. Co prawda ważne jest także uwzględnienie doraźnych zastosowań lokalu, ale przede wszystkim musi być on funkcjonalny na co dzień.

Zaprojektuj strefy

Gdy wiesz już, czego oczekujesz od pomieszczenia, podziel je na strefy. Nie zapominaj, że liczy się nie tylko komfortowe miejsce pracy. Musisz zadbać również o wydzielenie strefy na odzież wierzchnią, strefy jadalnianej/kuchennej czy strefy odpoczynku albo strefy sanitarnej (toaleta). Dobrze też będzie, jeśli uwzględnisz możliwość wydzielenia oddzielnego pokoju na spotkania biznesowe, jeżeli aranżujesz biuro.

Zabawa kolorami i fakturami

Aby nadać wnętrzu efektowności i wyrazistego charakteru, dobrze przemyśl wybór kolorystyki i dodatków. Całość powinna stanowić spójną i harmonijną kompozycję. Począwszy od koloru ścian, poprzez sufit, wybór wykładzin, aż po dodatki typu zasłony czy bibeloty.

Mebel meblowi nie równy – czyli odpowiednie gabaryty

Końcowym etapem będzie wybór i ustawienie mebli. Żeby zachować funkcjonalność pomieszczenia i jego estetykę, meble nie mogą być ani za małe ani za duże i style do siebie pasować. Nie w każdym pomieszczeniu słusznym jest dosuwanie mebli do ścian, ale też nie w każdym dobrym rozwiązaniem będzie ich odsuwanie. Jeśli masz wątpliwości – zasięgnij porady eksperta!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *