Styl skandynawski w biurze

Biuro w kamienicy – jak je urządzić
Biuro w kamienicy – jak je urządzić?
19 czerwca 2018
Asstra_01
Ciepło i naturalność, czyli drewno w aranżacji biura
25 czerwca 2018
KonicaMinolta_14

Minimalizm, proste formy, atrakcyjny design – styl skandynawski, który od wielu lat jest popularny w wystroju mieszkań i domów, coraz częściej jest brany pod uwagę również przy projektowaniu biur. Co sprawia, jest uniwersalny i dobrze się sprawdza?

Czysta forma

Styl skandynawski w wyjątkowy sposób łączy oszczędność formy z ciepłym, przyjaznym klimatem. Odwołuje się do natury, co przejawia się zarówno w doborze kolorów (biele, beże i szarości, przywodzące na myśl zimowy krajobraz) i materiałów (wykorzystuje drewno i kamień). Wpisany w ten styl minimalizm sprawia, że wnętrze ma ponadczasowy charakter i z biegiem lat nie traci świeżego, atrakcyjnego wyglądu. Dodatkowo doskonale komponuje się z nowoczesnymi elementami aranżacji – ściankami działowymi, elementami wyposażenia biura, designerskimi dodatkami czy innowacyjnym oświetleniem. Jego neutralny charakter i estetyczna forma wprowadza harmonię do wnętrza, sprzyja koncentracji i buduje przyjazny klimat.

Meble

Biurka i szafki mają proste, pozbawione ozdobników formy i są wykonane z jasnego drewna. Mogą być również białe. Estetyka to nie wszystko – podstawowym założeniem stylu skandynawskiego jest funkcjonalność, dlatego meble muszą być przede wszystkim ergonomiczne. Biurka powinny być wystarczająco szerokie (minimum 100 cm), regulowane na wysokość blaty pozwolą dostosować je do postury użytkownika. Krzesło również powinno być wyposażone w regulację umożliwiającą zajęcie prawidłowej postawy, może przy okazji wprowadzać do wnętrza lekki kontrast kolorystyczny.

Ściany

Oprócz wspominanych bieli, beży i szarości w stylu skandynawskim dobrze sprawdzają się kolory pastelowe – zgaszony błękit czy stonowany odcień miętowy. Dobrze wyglądają ściany wykończone naturalnym drewnem i kamieniem.

Światło

Atuty aranżacji w stylu skandynawskim są najbardziej widoczne przy jak największej ilości naturalnego światła, podkreślającego harmonijne zestawienia kolorystyczne i wpływającego na dobre samopoczucie pracowników. Jeżeli ze względu na konstrukcję budynku nie jest to możliwe, warto poradzić się doświadczonego architekta, który dobierze odpowiednie źródło światła i jego temperaturę do specyfiki poszczególnych pomieszczeń. W częściach wspólnych lepiej sprawdza się światło o ciepłej, uspokajającej barwie, z kolei przy stanowiskach pracy oświetlenie powinno sprzyjać aktywności i koncentracji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *