Jak zaprojektować biuro, by pracownicy czuli się w nim dobrze?

Asstra_01
Ciepło i naturalność, czyli drewno w aranżacji biura
25 czerwca 2018
Concept Space na warsztatach Senso Lab
23 października 2018
VLM_07

Praca w biurze w czasach rozwoju mobilności nie jest specjalnie porywającą perspektywą, zwłaszcza dla młodych pracowników. Pracodawcy, którzy chcą, by ich pracownicy byli maksymalnie zaangażowani, produktywni oraz przede wszystkim kreatywni, powinni stworzyć im odpowiednie środowisko pracy. Rolą pracodawcy jest takie zorganizowanie biura, by pracownik czuł się w nim komfortowo i przyjemnie, oraz miał dostęp do ergonomicznych narzędzi.

Podstawowe elementy przyjaznego biura

By biuro było atrakcyjne i skłaniało pracowników do efektywniejszej pracy, musi przede wszystkim być funkcjonalne i dobrze wyglądać. Podstawową kwestią jest odpowiedni projekt, wykonany przez doświadczonego architekta. Specjaliści mają wiedzę, która pozwala na uniknięcie kosztownych pomyłek czy nietrafionych koncepcji, które mogą dobrze wyglądać w wizualizacji i jednocześnie stać się koszmarem dla pracowników. Warto zainwestować w wysokiej jakości meble, które z jednej strony będą praktyczne i ergonomiczne (najlepiej wyposażone w regulację), z drugiej – estetyczne. Ważna jest również ich kolorystyka. Najlepiej sprawdzają się odcienie bieli i szarości. Przestrzeń biura można ożywić naturalną zielenią, czyli roślinami lub modnymi ostatnio porośniętymi mchem ścianami.

Dodatkowe pomieszczenia

Biuro nie może ograniczać się do pomieszczeń wykorzystywanych do pracy. Równie ważne są pozostałe strefy. Jednym z ważniejszych miejsc jest kuchnia i jadalnia. Coraz częściej w biurowej kuchni można przygotować posiłek od podstaw – jest kompletnie wyposażona we wszystkie niezbędne sprzęty oraz wyciąg. Po godzinach staje się pomieszczeniem, które służy integracji – można w niej zorganizować np. warsztaty kulinarne. Jadalnia jest coraz częściej atrakcyjną przestrzenią z wygodnymi fotelami, regałami z książkami i czasopismami czy telewizją. Zwłaszcza w branżach kreatywnych sprawdzają się playroomy czy strefy chilloutu, w których pracownicy mogą odpocząć w preferowany przez siebie sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *